Lyžařská střediska

stát  
Rakousko Rakousko
Itálie Itálie
Francie Francie
Švýcarsko Švýcarsko
Německo Německo
Slovinsko Slovinsko
6 států

Alpy - Lyžování v Alpách

 Alpy se rozpínají od pobřeží Středozemního moře Francie, přes Švýcarsko, severní Itálii, Rakousko až do Slovinska. Tyto vrcholy jsou přitažlivé ve smyslu dlouhých, nekonečných svahů, dlouhé sezóny, dramatické krajiny a hojného rozličného terénu. Ideální pro lyžování. Uvolněný životní styl završuje zážitky dobrým jídlem, dlouhými obědy a živým nočním životem.


Alpy - všeobecné informace

Samotný název „Alpy“ je vlastně obecné označení velehor, který pochází z keltského výrazu „alp“, což znamená vysoké horstvo.

Alpy
jsou největší evropský horský systém konvexní k severozápadu, vyvrásněný hlavně ve třetihorách, mohutně zaledněný.

Alpy
leží mezi 50-160 v.d. a 44–480 s.š., v délce téměř 1 200 km, s největší šířkou 250 km, na území Francie, Itálie, Švýcarska, Německa, Rakouska a bývalé Jugoslávie.

Oblouk Alp se táhne od Janovského zálivu, kde se stýká s Apeninami, až po střední tok Dunaje. Alpy zaujímají plochu asi 220 000 km2, z čehož je asi 4 140 km2 zaledněno. Severní část je převážně vápencová, centrální krystalická.

Geologicky představují Alpy mohutný velehorský komplex s příkrovovou stavbou. Podle směru nasunutí a podle charakteru hornin lze Alpy rozčlenit na vlastní Alpy, jež byly sunuty na sever a severozápad a na jižní Alpy vápencové, nasunutí příkrovů v této části proběhlo od severu na jih.

Západní Alpy
Obecně lze říci, že hory Západních Alp jsou vyšší a mají strmější svahy. Mont Blanc na italsko - francouzských hranicích je se svými 4808 metry  nejvyšší vrchol Evropy.

Východní Alpy
Sněžná čára Východních Alp dosahuje 2800 metrů na severním a 2900 metrů na jižním svahu. V této části dosahují nejvyšších vrcholů Ötztaler Alpen (Wildspitze 3772 m n.m.) sahající ke švýcarským a italským hranicím. Na západě jsou ohraničeny Innem a na východě údolím Ötztal. Za ním pak navazují Stubaier Alpen (Zuckerhütl 3507 m n. m.). V západní části je Brennerský průsmyk (1371 m n. m.), který dnes slouží jako dopravní tepna z Innsbrucku do italského Bolzana, čili ideální místo na využití svahů pro sportovní a rekreační účely. V tomto průsmyku vedla už v roce 1772 silnice, 1867 železnice a dnes dálnice A13. Dále na východ pokračují Zillertaler Alpen s kvalitními lyžařskými areály v okolí Mayrhofenu nebo na severním svahu hory Olperer (3476 m n. m.). Některé sjezdové tratě jsou až 12 km dlouhé. Nejvyšší hora východních Alp je Piz Bernina( 4052 m n. m.)


Historie poznání Alp

První zakreslení Alp do mapy je zaznamenáno teprve kolem r. 150 Ptolemaiem. Zmínky v literatuře jsou však podstatně staršího data (Polybios, Artemidoros, Plinius starší). Podrobnější popis Alp přináší Strabon (kolem r. 63 př.Kr.–19 n.l.) ve svém díle Geographica.

Skutečný zájem o Alpy otevřelo teprve tažení Hanibala, o němž se rozepisuje Polybios. Brzy poté proniklo římské vojsko do jihoalpských dolin a podmanilo si jejich obyvatelstvo, což mělo za důsledek další poznání hor a využití jejich přechodů. Nevedlo však ještě k výstupům na vrcholy. Nižší sedla jako Brenner, Mont Genévre a Malý Sv. Bernard jsou známa již od nepaměti kupcům a pochopitelně i domorodému obyvatelstvu.

Alpy
zaujímají svou polohou v historii objevování velehor specifické postavení. Jsou prvním horstvem, o které se lidé začali systematicky zajímat. Na počátku 18. st. přicházejí do nich jako první botanikové. Mezi průkopníky průzkumu Alp patří J.J. Scheuchzer a další.

Prvním mezníkem byl r. 1742, kdy glaciolog a topograf Pierre Martel zjišťuje, že Mont Blanc je nejvyšším vrcholem Alp. Martela následovali další přírodovědci.

Další významná data jsou 8. 8. 1786, kdy se podařil Jacquesu Balmatovi a Michelu Paccardovi výstup na vrchol Mont Blancu, a 29. 7. 1800, kdy se velké výpravě vedené hrabětem Salmem podařilo zdolat Großglockner. Na vrcholu stanuli bratři Klotzové, dva průvodci a farář Horasch. Tyto dva výstupy daly podnět k soustavnému zlézání alpských vrcholů. Brzy poté byly zlezeny Jungfrau (1811), Finsteraarhorn (1812), Monte Rosa (1855) a další. Toto období se nazývá „zlatý věk alpinismu“. Vrcholí dobytím posledního význačného štítu - Matterhornu v r. 1865. Iniciátory tohoto objevitelského nástupu byli především Britové.

Tragický výstup na Matterhorn (při sestupu zahynuli čtyři účastníci výpravy) znamenal další mezník v historii Alp. Byl to rok zrodu sportovního horolezectví a vysokohorské turistiky, nesmírného rozšíření cestování do hor, rok vzniku alpského „průmyslu cestovního ruchu“. Od té doby se rozvíjí výstavba přístupových komunikací, chat, organizuje se vůdcovská služba, zakládají se horské kluby. Alpy se jako první velehory otvírají širokému cestovnímu ruchu.


Klima v Alpách


Co nejvíce ovlivňuje podnebí Alp: Západní vítr s mírným, vlhkým vzduchem z Atlantiku, studený polární vzduch ze severu, suchý kontinentální vzduch z východu (studený v zimě, teplý v létě) a teplý středozemní vzduch z jihu. Velká část Alp je také ovlivňována středoevropským klimatem.


Turismus

Alpský turismus začal po „objevení“ Alp anglickými horolezci v předminulém století. Dnes jsou Alpy turisticky známým a oblíbeným místem od náročných sportů po rekreaci.

 

Kde je možné lyžování v Alpách?

Jste-li skalní fanoušek rychlosti a hledáte možnosti nového lyžování, lyžařský šílenec krotící svahy nebo jednoduše hledáte dostupné místo, kam vzít rodinu, Alpy jsou to, co hledáte.

Lyžování v Rakousku | Lyžování v Itálii | Lyžování ve Švýcarsku | Lyžování ve Francii | Lyžování v Německu|

Rakouské Alpy nabízí cenovou dostupnost a možnost vyžití po celodenním lyžování. Představte si starosvětské vesničky s horskými chatami, střediska propojená vleky a přátelskou pohostinnost.

Francouzské Alpy jsou o dramatu, rozličnost a závratná výška s přírodně členitým lyžařským terénem, nesrovnatelná krása a dlouhá sezóna s spoustou přírodního prachového sněhu.

Švýcarské Alpy jsou výkonnost a elegance, kombinace dobře organizovaných turistických center, nejmodernějších vleků a systémů pro tvorbu sněhu s okouzlujícími vesničkami a úžasnou krajinou.

Italské Alpy jsou více o prázdninách než o lyžování. Společnost, móda, dobré jídlo a přestávky na svahu jsou tak důležité, jako sjet svah šusem.


Proč zimní dovolená a Alpy

Pokud si chcete dobře zalyžovat a za své peníze očekáváte kvalitní servis, pak Alpy jsou ta správná volba. Ve srovnání s jinými lyžařskými oblastmi např. v České Republice nebo na Slovensku jsou alpská lyžařská střediska mnohem rozsáhlejší, kvalitněji servisovaná, moderněji vybavená. Nesetkáte se tu s čekáním v dlouhých frontách, sjezdovky jsou upravovány každou noc a přípravovány na další den.

 


Kdy jet do Alp?

Lyžování v Alpách je možné celoročně (ledovce). V neledovcových ski areálech většinou od začátku prosince do března. V nejlepších lyžařských střediscích (Francie, Švýcarsko, západní Rakousko a západní Itálie) je lyžování možné až do května.
Pro kterou zemi v Alpách se rozhodnout?
Kdy mají prázdniny alpské země?

 

 

Lyžařská střediska v Alpách

Největší areály pro lyžování (propojené skibusem): francouzské Alpy
Největší kompaktní areály pro lyžování: rakouské Alpy
Nejvýše položená lyžařská střediska: francouzské Alpy, švýcarské Alpy
Nejlepší vybavenost: rakouské Alpy
Největší pohodáři: italské Alpy

Počasí, sníh

Slunečné dny:
Rakouské Alpy: Nassfeld, Bad Kleinkirchheim
francouzské Alpy, italské Alpy
Nej sníh: francouzské Alpy, švýcarské Alpy


Aprés-ski
, infrastruktura

Nej aprés-ski: rakouské Alpy (někdy snad až příliš živá zábava)
Nejlevnější aprés-ski: italské Alpy (neplatí však pro Dolomity, ski centrum Madonna di Campiglio a další střediska při hranici Itálie a Švýcarska)
Nej lyžařské školy: rakouské Alpy


Ceny v Alpách


Nejlevnější skipasy
: švýcarské Alpy (nejlevnější je v maličkých lyžařských střediscích, nejdražší v Zermattu/Matterhornu)
Nejdražší skipasy: švýcarské Alpy a obecně nejkvalitnější a největší lyžařská střediska
Nej slevy na mimosezónní lyžování: italské a francouzské Alpy - „Settimana bianca"
Nej ceny: nejlevněji se bydlí v soukromí v Itálii, nejdráže ve Švýcarsku


Ubytování v Alpách

Nej architektura: romantické rakouské a švýcarské Alpy (horské vesničky), monstrózní paneláková střediska Francie
Nej luxus: luxusní chalety (stylové dřevěné domky) ve francouzských a švýcarskách Alpách
Nejlepší poměr cena/kvalita: rakouské Alpy
Nej cesta: nejdéle se cestuje do francouzských Alp, nejkratší cesta je do rakouských Alp
Nej dostupnost středisek: rakouské Alpy
Pro plánování cesty využijte náš plánovač tras

 

 

Tipy pro lyžování v Alpách

Tip pro freeride lyžování: francouzské Alpy
Tip pro univerzály: rakouské Alpy
Tip pro rodiny s dětmi: rakouské Alpy (platí jak pro ubytování, tak pro skipasy)
Tip pro milovníky technických zázraků: švýcarské Alpy se svými horskými vláčky
Pohlednicové Tipy: švýcarský Matterhorn, italské Dolomity

 

Nej střediska:

Nejlepší extrémní lyžování
Francouzské Alpy - La Grave -  Pouze pro experty. Ukazuje se jako terén pro drsné lyžaře. Zde si i ti nejzkušenější musí najmout průvodce, aby jim pomohl odhalit nebezpečí, skrývající se mezi převisy a rozsedlinami. Lavinový světelný signál a záchranářská výzbroj jsou povinnosti.

Rakouské Alpy - St. Anton – Ideální středisko pro sebejisté střední a pokročilé lyžaře, středisko má skalnaté přes 250 km dlouhé upravené svahy a dalších 183 km mimo sjezdovky.

Švýcarské AlpyVerbier – Chlubí se jedněmi z nejstrmějších a nejhlubších svahů mimo sjezdovky v Evropě.

Nejlepší lyžování pro středně pokročilé
Švýcarské Alpy - St. Moritz – Kolem 70 % toho okouzlujícího střediska je vhodných pro středně pokročilé lyžaře.

Nejlepší svahy pro začátečníky
Rakouské Alpy - Lech – Spousta jednoduchých svahů a výborné lyžařské školy.

Francouzské Alpy - Val d´Isere – Plné dobře značených, širokých a snadných „dálničních svahů“, připravených poskytnout zajímavou zkušenost při lyžování ve vysokých Alpách. Svahy pro lyžařské školy (pro děti a ostatní začátečníky) ve Val jsou volné, tak stačí pouze koupit si skipas a otestovat je.


Nejlépe pod drobnohledem


Italské Alpy - Livigno – Mladé a bezproblémové prosté italské středisko má dlouhou sezónu lyžování, přes 99 km perfektně upravených sjezdovek a spoustu slunce.

Švýcarské Alpy - Saas Fee – Přezdívané jako „perla Alp“  je Saas Fee romantickou švýcarskou vesničkou s tradičními starými domy a úzkými zakroucenými dlážděnými cestami. Středisko je obklopeno ledovci a majestátnými horami dosahujícími do výšky téměř čtyř tisíc metrů.

Francouzské Alpy - Sainte Foy – Malá nenarušená alpská vesnička uvelebená v údolí Terantaise je to místo, kam lyžařští instruktoři z okolních středisek Tignes, Val d´Isere, a Les Arcs směřují během jejich volna.


Nejlepší běhy na lyžích


Švýcarské Alpy - St. Moritz
St. Moritz má téměř 190 km běžeckých stop stáčejících se slavným údolím Engadine a podél zářivých třpytivých břehů jezera St. Moritz. Středisko poskytuje osvětlené noční dráhy, vyhřívané převlékárny a prvotřídní lyžařskou školu.

Rakouské Alpy - Plošina Seefeld – S téměř 500 km upravených a označených tratí se toto tyrolské středisko nachází asi 30 minut od letiště v Innsbrucku.


Nejlepší snowboarding


Švýcarské Alpy - Davos
 
– V tomto útočišti snowboardistů se nachází 3 snowboardové školy a několik boardercrossových okruhů, zábavních parků, možnost nočních jízd, všechen možný zvláštní terén s hlubokým prašanem, dřevěnými překážkami a velkými přírodními překážkami.


Nejlepší après-ski


Rakouské Alpy - St. Anton
– Pulsující scéna po lyžování v St. Anton je rychlá a fantastická stejně jako samotné lyžování. Mnoho lidí začíná denní veselí v divokých brlozích na svazích nebo trhají rekordy v pití piva Mooserwirt předtím, než se vrátí zpět do města na večeři. Směřují do Sennhutte na šnaps, pivo a zatancovat si v přeskáčích na stolech za zvuku rakouského akordeonu a evropského techno-popu. Poznámka: buďte opatrní, když budete sjíždět dolů do města za tmy!


Nejlepší pro svobodné


Rakouské Alpy - Kitzbühel
– Kosmopolitní a pouze 90 minut od Mnichova, Kitzbühel přitahuje davy ze zahraničí a má veselý a bouřlivý noční život. „Kitz“ má asi 140 barů a restaurací, sahajících od hlučných hospod po klidné brlohy pro spláchnutí žízně, od klubů na úrovni po kasina s předepsaným oblečením.


Nejvíce módní


Italské Alpy - Cortina d´Ampezzo
– Známá jako „královna Dolomit“ je Cortina nejvíce stylové středisko v Itálii. Natáčela se zde řada filmů, včetně Jamese Bonda „Jen pro tvé oči“ a původní „Růžový panter“.

Švýcarské Alpy - St. Moritz – Jedno z nejvíce extravagantních módních horských středisek lyžování. Je zde neobvyklé spojení atmosféry romantické lyžařské vesničky a kosmopolitního vkusu. Jsou tu léčebné lázně, závody na koních a zápasy v pólu, butiky a luxusní zboží, vše v divoce krásném souboru alpských jezer, hor a lesů, tvořící destinaci elegance.

Švýcarské Alpy - Klosters – Noblesní, rafinované, Klosters je místo, kam jezdí britská královská rodina strávit prázdniny plné zábavy a lyžování.


Nejlepší lázně


Rakouské Alpy - Stubai
– Uvelebené na úpatí ledovce Stubai, pouze 20 minut od Innsbrucku, honosí se pětihvězdičkový hotel Jagdhof cenou nejlepší lázně a relaxační centrum. „Svět života“ je relaxační oblastí s vodními lůžky, jeskyní pro inhalaci slané vody, ledovou fontánou, jeskyní s ametystovou parní lázní, „pytláckou saunou“ s otevřeným ohništěm a outdoorovou atrakcí Jacuzzi, odkuď si můžete užít ohromující panoramatický pohled na hvězdnou oblohu zářící nad ledovcem.


Nejlepší jídlo a lyžování


Francouzské Alpy - Courchevel
– Jedno z mála středisek s větším množstvím restaurací oceněných hvězdami Michelin. Chabichou a Le Bateau Ivre mají každý dvě hvězdy. Pro francouzskou venkovskou atmosféru, místní speciality a prvotřídní foie gras si rezervujte stůl v Le Bistrot du Praz v Courchevel 1300. La Fromagerie nabízí nejlepší fondue ve městě, zatímco La Cendree má jeden z nejlepších italských vinných sklípků v regionu.

Italské Alpy - Cortina – Někteří návštěvníci se neobtěžují lyžováním v tomto špičkovém středisku a jednoduše jdou za jídlem. Tivoli je rafinovaná jednohvězdičková restaurace dle hodnocení Michelin specializující se na divočinu a horská jídla. Udělejte si rezervaci dopředu. El Toula, předělaná stodola je považovaná za nejvíce noblesní restauraci ve městě. Byla oceněna třemi vidličkami hodnocení Michelin (téměř jedna hvězda). Rifugio Scotoni, kdysi horská chata, je umístěna na cestě Lagazuoi a má vynikající grilované maso a místní speciality. Da Beppe Sello, Baita Fraina a Lago Scin všechna mají dvě vidličky Michelin.


Nejlepší rodinná destinace


Švýcarské Alpy - Zermatt
– Zakřivený vrcholek Matterhornu shlíží na hemžící se starodávné město se saněmi taženými koňmi dobíhající malované pohlednice sněhem pokrytými ulicemi. Členitý vysokohorský terén může být složitý pro začátečníky, ale je tam mnoho dalších svahů s jistým sněhem pro lyžaře všech úrovní.

Rakouské Alpy - Zell am See – Založené mnichy v polovině 8. století leží toto krásné středověké město na březích půvabného jezera Zeller, hlubokého a jasně modrého ledovcového jezera. Středisko má kolem 150 km sjezdovek, bohaté aktivity po lyžování a velké množství lyžařských škol pro děti (a hlídací služby pro děti). Dá se tu bruslit a hrát curling, když je jezero zamrzlé.


Nejlepší krajina


Italské Alpy – Cortina
– Obklopené Dolomity v severovýchodním koutu Itálie se spouštějí příkré vápencové stěny přímo dolů do rovného údolí Ampezzo, tvořící tak jednu z nejvíce šokujících scenérií v Evropě. Východ slunce mění špičaté a ostré kolosy na růžově zbarvené pohádkové vrcholy.


Nejlepší úkryt pro novomanžele


Švýcarsko - Wengen
– Vystoupit ze zvláštního ozubeného vlaku v této důvěrné alpské vesničce je jako vrátit se zpět v čase. Strmá, pomalá zubačka je jediný způsob, jak se dostat do Wengenu, kde budete mezitím pohodlně a rychle přemístěni směrem do vašeho hotelu na v malém kočáře. Wengen se nachází mezi vrcholky hor Jungfrau s úžasnými horami Eiger, Monch a Jungfrau tvořící velkolepý horizont. Lyžařské středisko má přírodní bruslařskou plochu, nabízí horolezectví a výlety na sněžnicích. Program po lyžování je připraven, skládá se z folklorních večerů, večeří nebo povídání s přáteli v malém množství barů a restaurací.

Francouzské Alpy - Megeve – Jako jedna z nejstarších lyžařských vesniček Alp byla tato přitažlivá a elegantní středověká hornosavojská vesnička s dlážděnými ulicemi, koňmi a kočáry a malebnými dřevěnými chalupami prvním rozvinutým střediskem lyžování ve 20. letech 20. století.


Nejlepší kryté svahy


Německé Alpy - Bottrop
– Návrší Prosperstrasse, otevřené 365 dní v roce je uznáváno jako nejdelší uzavřený lyžařský svah na světě o délce 0,64 km. Dokončuje zážitek z atrakcí po lyžování venku na pivní zahrádce na slunečné plošině nebo zábava, večeře a diskotéka uvnitř.

 

Detailní informace o více jak 230 lyžařských střediscích v Alpách. U každého lyžařského střediska najdete detailní popis, skimapy, předpověď počasí, sněhové zpravodajství, novinky, fotogalerii  a mnoho dalších užitečných informací. Pokud si nevíte rady, které středisko je pro vás nejvhodnější, využijte vyhledávač středisek.